Seleccionar página

„W przypadku sieci ethereum nowy blok (zestaw transakcji,
red.) obecnie finalizowany jest mniej więcej co 13 sekund. W ciągu tych 13
sekund każdy górnik walczy o to, aby być właśnie tym, który sfinalizuje dany
blok. Wiąże się to z wykorzystaniem mocy obliczeniowej, a zatem wymaga energii
elektrycznej. Ostatecznie jednak tylko jeden finalizuje blok i weryfikuje
transakcje, mimo iż inni poświęcili olbrzymie ilości energii na ten sam blok.

 • Czynniki makroekonomiczne przyćmiewają więc Ethereum Merge, mimo że to największa aktualizacja tego rodzaju w świecie blockchain.
 • W dzisiejszym systemie proof-of-work (PoW) bloki Ethereum są wydawane średnio raz na 13 lub 14 sekund.
 • Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r.
 • Według Fundacji Ethereum, organizacji non-profit, która finansuje rozwój ekosystemu Ethereum, PoS zmniejszy zużycie energii przez Ethereum o około 99,95%.

W teorii zapewnienie większego dostępu do walidacji sieci powinno uczynić ją bardziej zdecentralizowaną. Najpopularniejszy blockchain smart kontraktów zakończył ostateczny test Merge w sieci testowej Goerli, przybliżając sieć o kolejny krok do samego wydarzenia. Czynniki makroekonomiczne przyćmiewają więc Ethereum Merge, mimo że to największa aktualizacja tego rodzaju w świecie blockchain. Ma zmniejszyć zużycie energii Ethereum, sprawiając że korzystanie z energochłonnych koparek stanie się zupełnie nieopłacalne. Zbliżający się merge (scalenie obecnego łańcucha PoW z łańcuchem PoS) wpłynął na ruchy wielorybów oraz drobnych inwestorów.

Ethereum dzisiaj

Polega ona na nagłym, celowym zwiększeniu stopnia trudności miningu, co znacznie wydłuży czas potrzebny do wydobycia każdego bloku. Ma to na celu zniechęcenie górników do dalszego korzystania z PoW i tworzenia hard forka. W ramach aktualizacji pod nazwą The Merge sieć główna Ethereum wkrótce przejdzie z mechanizmu konsensusu Proof of Work na mechanizm konsensusu Proof of Stake. The Merge wchodzi w skład szeregu gruntownych ulepszeń ekosystemu Ethereum, do których można również zaliczyć The Surge, The Verge, The Purge i The Splurge. Celem tych ulepszeń jest zwiększenie skalowalności i energooszczędności sieci Ethereum.

Inwestorzy z uwagą będą się przyglądać fuzji, która jako znaczące wydarzenie może być początkiem zmiany sentymentu. Halvingi bitcoina, ograniczające za każdym razem podaż o połowę. Jak zauważa Eryk Szmyd, ostatni halving z maja 2020 roku miał miejsce zaledwie 5 miesięcy przed spektakularnym rajdem. Bez wątpienia po ogromnych wzrostach na rynku akcje tesli i bitcoina za bilion dolarów kryptowalut w
2020 i 2021 roku przyszedł ciężki 2022 r., gdzie prawie wszystkie rynki
finansowe pogrążyły się w bessie, a szczególnie mocno dotknęła ona świat krypto. Upadki branżowych firm, załamania
kursów, które przekraczały 99 proc., wiele osób zniechęciły do inwestowania. Krach miał swoje przełożenie także na inne gałęzie
gospodarki.

 • Z kolei „warstwa konsensusu” zapewnia, że urządzenia wchodzące w kontakt z siecią działają zgodnie z jej zasadami.
 • Wiąże się to z wykorzystaniem mocy obliczeniowej, a zatem wymaga energii
  elektrycznej.
 • Z jednej strony może być to dobra okazja do zakupu taniego GPU, ale z drugiej istnieje ryzyko, że trafimy na sprzęt mocno zużyty lub nawet uszkodzony.
 • Nazwa Kintsugi wywodzi się od japońskiej sztuki naprawy ceramiki.
 • Polega ona na naprawianiu pęknięć za pomocą lakieru z dodatkiem sproszkowanego złota, srebra lub platyny.
 • Systemy PoW pozwalają na wykorzystanie energii uwięzionej (energii, która nie może być produktywnie wykorzystana gdzie indziej).

Zwłaszcza dla inwestorów, którzy wierzą w długoterminowy potencjał projektu Vitalika Buterina. Niemniej jednak 32 ETH ($…) to dosyć spora bariera wejścia. Dlatego też usługi, które świadczy Binance z całą pewnością okażą się przydatne dla osób z mniej zamożnym portfelem. Zwłaszcza, że The Merge zbliża się coraz to większymi krokami, dolar płozy do trzech miesięcy nisko na brexit, optymizm handlu a to oznacza, że za niedługo inwestorzy będą mogli odblokować stakowane monety i zrealizować zarobione zyski. Pamiętaj, że również inne gieły i platformy oferują podobną usługę stakingu dla osób nieposiadających wystarczającej ilość tokenów ETH. W ramach planowanego przejścia na PoS deweloperzy Ethereum zbudowali pod koniec 2020 r.

Kiedy nastąpi The Merge sieci Ethereum?

Gdy wypłaty są włączone, jeśli szybkość jest za mała, walidatorzy będą wychodzić z szybkością ograniczoną przez protokół. Stopniowo podniesie to APR dla wszystkich, którzy pozostaną, przyciągając nowych lub powracających stakerów. Prowadzenie węzła, który nie wytwarza bloków, jest możliwe dla każdego, niezależnie od mechanizmu konsensusu (proof-of-work lub proof-of-stake). Prowadzenie węzła jest niezwykle cenne dla Ethereum i daje dodatkowe korzyści każdej osobie, która go prowadzi, takie jak zwiększone bezpieczeństwo, prywatność i odporność na cenzurę.

Ethereum Merge: Opinia publiczna może eksperymentować na nowej sieci testowej Kintsugi

Oznacza to również, że z perspektywy sprzętowej uruchomienie węzła Ethereum stanie się znacznie łatwiejsze. Będzie bowiem znacznie mniej danych, które trzeba będzie przechowywać na określonej maszynie. Ostatnią fazą są łańcuchy shard, które będą odgrywać kluczową rolę w skalowaniu blockchaina. Zamiast rozliczania wszystkich operacji w jednej sieci, łańcuchy shard rozkładają te operacje na 64 nowe łańcuchy. W styczniu 2022 roku Fundacja Ethereum powiedziała, że przestanie określać w ten sposób aktualizację.

Join the ethereum.org community

Zarówno
dla sieci, jak i potencjalnie dla ceny eteru” – ocenia Klufczyński. Do walidowania sieci niezbędne jest w tym przypadku zastawienie swoich tokenów (tzw. stakeowanie). W przypadku Ethereum walidatorem zostają tylko te osoby, które zastawią co najmniej 32 ETH. W przeciwieństwie do POW nie jest tutaj wymagane używanie ogromnych ilości mocy obliczeniowej i tym samym również energii, gdyż nie ma tutaj problemu z konkurowaniem o wydobycie bloku. Bloki są wytwarzane tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a ich «wytwórcy» wybierani są losowo z puli walidatorów.

Dodał, że główne usługi oparte na Ethereum również są już gotowe do aktualizacji, natomiast niektóre mniejsze mogą jeszcze wymagać trochę pracy. Jej ostanimi dużymi etapami są rozpoczęta w ubiegłym tygodniu aktualizacja o nazwie «Bellatrix», przygotowująca sieć do ostatniego kroku jakim jest operacja «Paryż». To końcowa aktualizacja scalania, która sprawi, że sieć zacznie pracować w oparciu o protokół proof of stake. „Należy pamiętać o ryzyku wystąpienia istotnego
błędu technicznego w czasie przejścia na PoS (proof-of-stake), który projekt
mógłby okupić spadkiem popularności i spektakularnym fiaskiem. Ostatni,
trzynasty testowy “hard fork” (rozwidlenie sieci po aktualizacji protokołu,
red.) zakończył się sukcesem, deweloperzy poinformowali o braku jakichkolwiek
błędów” – informuje Szmyd.

Gdy epoka się kończy, walidatorzy głosują, czy uznać ją za „uzasadnioną”. Jeśli walidatorzy zgodzą się na uzasadnienie epoki, zostanie ona sfinalizowana w następnej epoce. Cofnięcie sfinalizowanych transakcji jest ekonomicznie nieopłacalne, ponieważ wymagałoby uzyskania i spalenia ponad jednej trzeciej wszystkich stakowanych ETH. Pozostałe węzły w sieci (czyli większość) nie muszą angażować żadnych zasobów ekonomicznych poza komputerem klasy konsumenckiej z 1–2 TB dostępnej pamięci masowej i połączeniem internetowym.

Od
czerwcowego dołka kurs ethereum jest wyżej o blisko 100 proc. Jednak od
początku roku strata przekracza 52 proc., a od szczytu już 64 proc. Z drugiej strony nie ma na ten moment żadnych danych, czy tak się rzeczywiście stanie i ewentualnie, o ile podrożeje. Nie jest jednak wykluczone, że Ethereum stanie się tokenem deflacyjnym, co daje ciekawe perspektywy dla osób inwestujących w aktywa cyfrowe w dłuższej perspektywie. Trudno jest przewidzieć ruchy cenowe Ethereum, o czym najlepiej świadczy ostatni gwałtowny wzrost ceny tokenu utrzymujący się przez kilka dni i spadek do poprzedniego poziomu.

NFT mają wielu krytyków, którzy wskazują zarówno na kwestie technologiczne, jak i środowiskowe. Bez problemu środowiskowego mogą być bardziej atrakcyjne dla krytyków. Po scaleniu można jednak spodziewać się problemów z bezpieczeństwem, ale aplikacje powinny dalej działać poprawnie. PoS jest już wykorzystywany przez blockchainy takie jak Solana, Cardano i Avalanche.

Katie Talati, dyrektor działu analiz w Arca, uważa, że ETH może być „okazją inwestycyjną dekady”. Gdy za rok będziemy się patrzeć na okres wakacji 2022, zobaczymy, że to był wieloletni dołek na notowaniach ETH. Obecnie widać już wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych tą monetą, ale nie ma na razie instytucji. Być może nie wszystkie zdają sobie sprawę, że po The Merge ETH może stać się aktywem deflacyjnym.

Historia transakcji sieci Ethereum zostanie scalona z łańcuchem Beacon, ale jej waluta ether (ETH) nie ulegnie zmianie. Środki w ETH będą po scaleniu nadal dostępne, a użytkownicy tokenów ETH nie muszą podejmować żadnych działań, aby przygotować się do aktualizacji. rosja i białoruś wprowadzają jednolity kodeks podatkowy Podczas gdy górnicy w starej sieci nadal zużywają dużo energii na przetwarzanie transakcji, w nowej sieci nie będzie to miało miejsca. Jest to bowiem sieć typu proof-of-stake (PoS), w której hodlerzy ETH stakują swoje monety i w ten sposób zabezpieczają blockchain.